Ma olen juba pea kümme aastat kodust tööd teinud – nii oma ettevõtte heaks kui ka erinevate suurfirmade palgalehel olles. Mulle lihtsalt istub selline töökorraldus hästi. See, kuidas kodus edukalt tööd teha, oleneb sinu ettevalmistustest ja enesedistsipliinist.
Kodus töötamisest unistavad paljud, eriti enne COVID19 tõttu kodukontorisse ümber kolimist. Nüüdseks, pea pool aastat hiljem, on mõnede inimeste vaimustus maha jahtunud, kuid teised endisest veel kindlamad, et kodus on hea tööd teha.
Mis teeb kodus töötamise mugavaks? Suurem kontroll oma aja üle – millal ja kuidas pause teha, millal alustada ja millal lõpetada, suur aja kokkuhoid tööle ja koju tagasi sõidu arvelt. Isegi rahaliselt võib kodus töötamine kasulikumaks osutuda: kodused võikud lõunapausi ajal on tunduvalt odavamad, kui töö juurest lõunale minna, bensiiniraha jääb taskusse, lisaks igasugused muud kulud, mis väljaspool kodu tööl käimisega kaasnevad. .
Kuid kui vaadata kodus töötamise negatiivseid pooli, siis on kahjuks mõned neistki üsna kaalukad. Kodus töötades oled sa üksi, võid puudust tunda kolleegidega sotsialiseerumisest. Tekkida võivad probleemid keskendumisega, kui kraanikausis on pesemata nõud, jalgade vastu nühib end pere armas kassipoeg ning mis kõige hullem, kedagi ei ole üle õla nägemas, milliseid videoid sa parasjagu vaatad.
Mina isiklikult olen kontoris aset leiduvaid eesmärgituid jutuajamisi niigi alati suureks ajaraiskamiseks pidanud, ning nõud kraanikausist kaovad mõne niigi vajaliku minipausi jooksul. Kassi mul ei ole ning töödistsipliin on mul tugev. YouTube videod – või veel etem, Netflix – need võivad oodata õhtuni.
Loe lisaks:
Kodune töö lapse kõrvalt – kuidas küll?
Mis on edu ja kuidas seda saavutada?
Kuidas internetis raha teenida?
Kodukontoris produktiivsuse hoidmise tähtsus
Kodukontoris töötamine nõuab palju enesedistsipliini. Siinsed segajad on kontoris leiduvates segajatest erinevad ning nõuavad harjumist. Kodus töötamine näeb igaühe jaoks erinev välja, seepärast on oluline mõista, et mis töötab ühele, ei pruugi teise jaoks sobiv meetod olla.
Kuid siinsete nippide abiga saad sa oma töö mugavalt ja efektiivselt tehtud.
Esiteks on tähtis mõista, et mis teeb sind produktiivseks. Millises keskkonnas voolab su töö kõige paremini?
Näiteks on minu jaoks vajalik, et mu töökeskkond oleks korras. Segamini töölaud ajab mind segadusse, ning segamini tööruum ahastusse. Tegelikult ei peagi see ruum segamini olema, piisab sellest, et seal leidub palju asju. See ajab mind hulluks. Sellises keskkonnas puudub mul inspiratsioon ning ma ei suuda mitte millelegi keskenduda. Seetõttu tean ma juba ette ära, et oma töölauda üles seades tuleb mul samaaegselt ka tööruumist kõik üleliigne likvideerida. Siin on mul hea olla ning pea pakatab tööalastest ideedest.
Kus sina kõige paremini töötad? Kas sa vajad enda ümber asju? Kas tööruumis leiduvad värvid ja esemed mõjutavad su enesetunnet?
Siin ei leidu sinu jaoks õiget või valet vastust, leidub vaid lahendus, mis sobib spetsiifiliselt sulle.
7 nippi, mis aitavad sul kodukontoris produktiivsena püsida:
1. Hoia oma tööga seotud pind ja isiklik pind eraldi
Eriti hulluks võivad asjad minna siis, kui sa proovid erinevaid asju samaaegselt teha – näiteks Netflixi vaadates tööd teha. Sinu produktiivsus kannatab meeletult. Või kui sa veedad oma tööpäeva magamistoas voodis olles arvuti taga – kui on aeg magama minna, siis magad sa justkui oma töötoas.
Koduse töö kõige suuremad segajad on:
- Töötav televiisor
- Personaalsed majapidamisülesanded, mis nõuavad palju aega
- Kodust väljas isiklikud asjaajamised
- Kodune trenn
- Kodust välja kohvile minek
Mida sa teha saad? Paiguta oma töö- ja eraelu asukohtadele füüsilised või mentaalsed piirid. Selleks saad sa luua kindla töögraafiku või hoida ebavajalikud asjad käeulatusest eemal. Telekat ära sisse lülita ning koduvälised tegevused jäta tööpäevajärgsesse aega. Kui võimalik, investeeri ka sirmi, mis su töökoha ülejäänud elutoast/magamistoast/köögist eraldab.
2. Hoia oma töökoht korras ja säästa aega
Võib-olla leiad sa, et oled sellist tüüpi inimene, kellele meeldib omada palju asju ning neid enda läheduses hoida. Kuid oled sa proovinud neid asju süsteemselt ja kenasti ära paigutada?
Raamatud, pliiatsid, pastakad, vanad väljaprinditud juhendid jmt – kõik need asjad ümbritsevad sind ja su peamist töövahendid – arvutit. Kuidas on aga asjadega, mida sa kunagi üles ei leia? Kui palju aega kulutad sa erinevaid asju otsides?
Siin on mõned ideed, kuidas oma töökohta rohkem korda luua:
- Pane kõiksugused paberid ühte karpi, või ideaalis sobivatesse kaustadesse – ostukviitungid, märkmed, prinditud paberid jmt.
- Pane kõik oma pliiatsid ja pastakad, käärid, joonlauad, teritajad, klammerdajad jmt sobivatesse topsidesse või vastavasse sahtlisse.
- Korralda iganädalane arvuti avaekraani puhastuspäev: kustuta kõik failid, mida sa enam ei vaja ning paiguta vajalikud dokumendid nende jaoks mõeldud kaustadesse.
- Viska üleliigne pahn välja.
3. Riietu vastavalt edukale tööpäevale
Kuidas sina kodukontoris riides oled? Milline on su hommikune rutiin, teades, et sa terve päeva jooksul koduuksest väljuma ei pea?
Ära unusta hommikuti ärgates enne enne tööpäeva alustamist end tööpäevale sobivalt riidesse panna. Dressipüksid, kulunud t-särk ja unesassis juuksed ei ole produktiivsuse energia etalonid. Riieta end mugavalt, kuid nii stiilselt, nagu oleksid valmis iga hetk sisse astuvat partnerit või klienti vastu võtma. Nii oled algava tööpäeva suhtes vastavalt meelestatud.
Riided mõjutavad su enesetunnet tohutult. Mida rohkem sa oma välimuse korrastamisesse aega investeerid, seda kõrgem on su motivatsioon asju „ära teha“.
Peale tööd vaheta riided taas kodusemate vastu välja, nii eraldad veelgi oma töö- ja vaba aja.
Seepärast loo omale hommikune rutiin, mis ei lase sul kohe silmi avades töösse sukelduda, ise alles unise peaga kohvipuru filtrisse valades.
4. Investeeri ergonoomilisse mööblisse
Kodukontor on ikkagi kontor, sa veedad seal igakuiselt palju tunde. Seepärast on tähtis investeerida mööblisse, mis aitab sul püsida terve ja produktiivsena. Köögi-/söögilaua taga töötamine on kõige hullem asi, mida ma üldse tean, seda nii mentaalselt kui füüsiliselt. Ergonoomiline tool on hädavajalik, ergonoomiline töölaud aga samuti soovitatav.
Parimad ergonoomilised lahendused tõstavad su töövõimet kuni 25%. Hästi kujundatud töökoht annab sulle võimaluse hoida head rühti, väsitab su keha ja vaimu vähem, laseb tööl kergemini sujuda.
Ebamugav mööbel loob frustratsiooni ning väsitab sind kiirelt. Suur-ettevõtted investeerivad tohutuid summasid kaasaegse, ergonoomilise mööbli ostmisesse – sellel on oma põhjus: mitteproduktiivses keskkonnas ei suuda nende töötajad luua kaugeltki mitte nii häid tulemusi, kui mugavas ja tervislikus keskkonnas.
Kui oled oma keha eest hoolt kandnud, sobivasse mööblisse investeerides, siis on aeg silma ja vaimu rõõmustada. Hoia oma töökoht pahnavaba ja korras. Paiguta enda lähedusse mõned rohelised toataimed, millel regulaarselt silmi puhata (sõna otseses mõttes, kuna roheline värv aitab su silmadel ekraanipingest taastuda).
Sisusta oma töökoht stiilis, mis sinu iseloomu ja su töö sisuga tasakaalus on ning kuhu on sul igal hommikul mõnus end sisse seada.

5. Kaalu töötamist co-working kontoris
Vahel on hea võtta kodust töötamisest paus ning liikuda oma tööarvutiga mõnda sotsiaalsemasse keskkonda. Sul on ju vabadus töötada just seal, kus sina seda teha tahad.
Proovi mõnikord teha tööd raamatukogus, kohvikus (väldi sealseid kiireid kellaaegu), või rendi lausa co-working kontorikoht päevaks või nädalaks. Milleks see hea on?
- Aitab tulla kodusest üksindusest inimeste hulka, see mõjub värskendavalt
- Suurendab loomingulisust ja motiveerituse tunnet
- Annab justkui põhjust pingutada veelgi enam, et järjest enam edu saavutada
- Annab võimalusi kohtuda inimestega, kes sind inspireerivad ja kellega tulevikus võib-olla mõni edukas projektki sündida võib
Eelista töökoha valikul keskkondi, kus leidub palju loomulikku valgust. Nimelt on Psychology Today poolt avaldatud uuringud näidanud, et naturaalses valguses töötamine tõstab tohutult inimese ja töökoha produktiivsust.
Sa võid katsetada erinevaid asukohti kindlate tööülesannete läbiviimiseks: näiteks kasuta kodukontori vaikust süvenemist nõudvate tegevuste läbiviimiseks, raamatukogu asjalikkust andmesisestuseks, kohviku sotsiaalset energiat e-mailidele vastamiseks ning co-working kontorit inspireerivate blogipostituste koostamiseks.
6. Koosta nädala aja toidukava ette ära
Olen näinud nõuandeid, kus soovitakse terve nädala menüü ette valmis teha, näiteks pühapäeval. Kokatakse valmis mõned erinevad toidud suuremates kogustes, ning pannakse kenasti külmutuskappi oma aega ootama.
Minu jaoks ei ole see praktika päris meelepärane, eelistan vähemalt igal teisel päeval süüa teha. Kuid suureks abiks on eelnevalt valmis koostatud nädala toiduplaan, see on 100% kindel. See on täiesti tavaline praktika enamikes Taani peredes, sealt ma selle üle võtsingi. Kuna mulle toidupoes käia ei meeldi, tellin nädala kavale vastavalt toiduained internetist ette ära ning kõik edasine läheb juba kiirelt.
Lisaks on oluline, et kodus töötamisel sööksid korralikku (loe:tervislikku) hommikusööki ning kuna lõunasöögist sõidame me tihti paratamatult üle, siis snäkiks olgu puuviljad alati nähtaval kohal. Mina armastan hommikul juua kohvi, kuid päeva jooksul joon kannu-kaks teed. Üks kann on kindlasti roheline tee, mis on tohutu energiaallikas ja keskendumist toetav, samal ajal kohvile vastupidiselt suurt füüsilist ja mentaalset rahu soosiv.

7. Tea, millal tööpäev lõppenuks kuulutada
Kõigepealt on vajalik endale lubada tööpäeva jooksul palju väikeseid pause. Kui sa töötad kodus, siis on täiesti positiivne teha vahepeal ka majapidamistöid – pesu masinasse panek ja kuivama sättimine, nõudepesu ja tolmu imemine, paar särki triikida ja lilli kasta. Need on ideaalsed sirutusharjutused ja töömõtetest puhkamise momendid.
Soovitav on töötada keskendunult 25 minutit ja siis teha 5 minutit pausi. Või tööta 45 minutit ning võta 10 minutit pausi. Katseta järele ja sa näed, kuidas tööd tegema naastes on su pea endisest värskem ja tegutsemisvaimu täis.
Kas on ok keset päeva vaadata üks episood pooleliolevat seriaali Netflixis? On, kui sa oled super distsiplineeritud. Vastasel juhul jäta see lõks vahele ning istuta parem mõned toataimed ümber. Säästa see Netflix õhtuseks puhkuseks.
Kas on ok keset päeva minna kohvikusse tuttavaga lobisema? On ka see! Juhul, kui sa oled super distsiplineeritud ning peale tunnikest peavärskendust kenasti töökohale naased.
Tegelikult on eelpool mainitud tegevused igal juhul suureks motivaatoriks ja meeldetuletajaks, miks on kodus töötamine üks ütlemata mõnus lahendus. Võta muidugi vahel päev või pool lihtsalt selleks, et oma valikust maksimaalselt rõõmu tunda. Vaata Netflixi, mine shoppama, mine rappa loodust nautima, jäta laps lasteaiast koju ja küpsetage koos midagi head!
Sest et tegelikkuses ei pea ju su tööpäevad kestma 8 tundi, kui sa saad nelja tunniga kõik vajaliku tehtud.
Nüüd aga, olgu su tööpäev siis kaheksa või nelja tunni pikkune, kui tööpäev on läbi, siis on see läbi. Ideaalis kasuta töö tegemiseks eraldi arvutit ning kui vähegi saad, ära MS Office programme ega tiimitööhalduse programme telefonisse pane. Kui see on vältimatu, vaigista need niipea, kui tööpäev lõpeb.
Kuidas mugavalt kodus tööd teha
Võta ülalpool toodud nõuanded kohe praktikasse ja nii öelda „reguleeri“ oma töönädal hoolikalt. Peale COVID19 esimest shokki ja massilist kodukontorisse tööle asumist ei tohiks perele ja tuttavatele oma töö planeeringu selgitamine keeruline olla ja nad eeldatavasti austavad seda. Enam ei tohiks esineda eelarvamust, et kodus töötamise ajal oleks inimene justkui kõigi jaoks kättesaadav ja täiesti vaba igal ajal seiklustesse tormama.
Hoia oma kodune töökeskkond visuaalselt kena, otstarbekalt mugav, igapäevane menüü tervislik ning naudi pauside ajal majapidamistööde läbiviimist. Nüüd ei pea neid enam väsinud peaga kontorihoonest koju jõudes tegema 😊