Kirjutan seda postitust selle aasta esimesel märtsikuu nädalal. Seega on aasta 2020 kaks esimest kuud läbi ning 10 veel alles. Nagu alati, kirjutasin ma ka selleks aastaks terve nimekirja eesmärke, mis minu elu viivad suunas, mida ma püüan.
Eesmärkide seadmine uue aasta algul on rõõmu pakkuv tegevus, mis annab tunde, et terve maailm on meie ees lahti – ja selle kogemine on täiesti meie endi kätes. Mis on tõsi. Aga miks on siis nii, et aja möödudes leiame endid taaskord ülekoormatuna? Oled sa Etsy poe omani või pead omaenda veebipoodi, võib-olla oled freelancer või alltöövõtja – igal juhul on sul sada tuhat tegemist, mis igapäeva kiirelt lõpule viivad ja igasugustest lisategevustest ei ole juttugi.
Õnneks on olemas taktikad, mis aitavad soovitud rajal püsida ning ohvreid toomata ka uusi eesmärke täide viia. Minul on olnud nii kaootilisi aastaid (mis algasid eesmärke seadmata) kui ka väga edukalt struktureeritud aastaid. Viimaste puhul on mul alati olnud korralikud sihid silme ees, paberile kantuna.
Siin on mõned lihtsad ja efektiivsed tootlikkuse nõuanded, mis peaks sobima ka loomeinimesele, et aeg ja energia läheksid täie ette ning aasta-eesmärgid täide saaks viidud.
1. Kirjuta eesmärgid lahti
Aastaeesmärgid on tavaliselt üsna suured ja tihti ka laialivalguvad. Et kindlaid tulemusi saada, ole kindlameelne ja pane kirja eesmärgid, mille tulemust saab reaalselt mõõta.
Kui see on tehtud, siis kirjuta iga eesmärk lahti väiksemateks sammudeks – määra igaks kindlaks perioodiks verstapost, milleni sa selleks ajaks jõudnud oled. Näiteks iga trimestri lõpuks.
Kolmandaks ja kõige olulisemaks on need eesmärgid igal hommikul uuesti välja kirjutada. Ajaraisk? See võtab sul vaid mõne minuti. Tulemused? Olenevalt su eesmärkidest, loodetavasti mitmekordistunud sissetulek, võib-olla uue keele oskus ja kui soov ja vajadus, siis paarikümne kilogrammine kaalukaotus.
2. Korrasta enda peas leiduv infomüra
Eesmärkide saavutamiseks on oluline selgus. On keeruline olla produktiivne, kui sul on pidevalt vaja palju asju korraga meeles pidada.
Seepärast võta kasutusse kalendermärkmik, kuhu paned igal hommikul kirja KÕIK päeva jooksul vajalikud tegevused. Ükski ülesanne ei ole liiga väike: alates telefoni mälu vabastamisest kuni mõttetu igakuise maksega platvormitellimuse tühistamiseni.
Veelgi parem, lisa iga ülesande juurde paar punkti, millega kirjutad lahti põhilised sammud, mida sa läbima pead. Nii ei ole ka keerukamad tegevused hirmutavad ja edasilükkamist ahvatlevad.
3. Prioriteeri
Kui oled päevased ülesanded kirja pannud, siis pane paika nende elluviimise järjekord. Säti keerukamad tegevused ettepoole. Sama loomulikult ka kiireloomuliste ülesannetega. Kui nendega oled ühele poole saanud, on päeva teine pool samamoodi energiat täis nagu hommikupoolik ning jääb vähem võimalusi asjade edasilükkamiseks.
4. Planeeri oma aeg arukalt
Enda heaks töötades vajad distsipliini ja arukust oma aja planeerimisel. Üheks võimaluseks on kõigi oma hommikul kirja pandud ülesannete kellaajaline planeerimine – just nagu need oleksid reaalsed nõupidamised. Seejärel hoia end nende läbiviimise eest vastutavana. Selline päevakava vabastab sind muretsemisest piisava aja pärast ning laseb sul rahuliku südamega keskenduda.
Mina kasutan oma töös Monday.com kalender-planeerijat, jumaldan seda. Loomeinimesele kohaselt on see väga ülevaatlikult organiseeritud ja värviline. Mul on vaja oma tööprotsessi ka klientidega jagada ja sellisel puhul on Monday ideaalne tööriist. Lihtsam – ja tasuta – variant on Google Calendar , kus sa saad isegi meeldetuletusi lisada, mis annavad sulle teada, kui on vaja uue ülesandega tegelema hakata. See on suureks abiks, kui oled üks meist, kes ühte tegevusse sukeldub ja selles järjest edasi liikudes ajataju kaotab.
Ülesannetele, mille läbiviimine võtab enam, kui kolm päeva, võiksid luua vahepealsed sammud ja nendele omaette tähtajad panna. Nii saad sa ülesandega ühele ühtses tempos kindla aja jooksul ning pääsed viimasel minutil varahommikuni rabelemisest.
5. Võta oma ajakasutus luubi alla
Kas sa üldse tead, kui palju aega kulutad sa reaalselt sissetulekud toovate tegevustega, kui palju teisejärguliste tegevustega ja kui palju aega sa niisama kulutad?
Katseta ära aja jälgimine, millega saad ülevaate oma ajaplaneerimise võimalikest puudustest. Vali üks nädal ja ole selle aja jooksul hoolas iga oma tegevuse kirjapanekus – tööajal ja vabal ajal. Kui palju aega veedad sa arvepidamisega, e-mailidega, turundusega, toodete loomisega jne, aga ka söögi tegemisega, Netflixi vaadates (tunnistan end süüdi…) ning magades.
Kasuta oma märkmikku või kalendrit, või siis veebipõhiseid platvorme nagu Toggl ja Hours.
Kui sa oled veetnud terve nädala oma aega jälgides, siis jõuab kätte see põnev tõehetk, kus sa teada saad, mida sa oma väärtusliku ajaga teinud oled.
Kui sa oma nädalat üle vaatad, kas leiad sealt peotäie tunde, mis sa oleksid võinud veeta blogi kirjutades, teleka vaatamise asemel? Või oleksid vabalt saanud võtta selle pooltunni, et uue keele õppimiseks vajalikud kümme uut sõna selgeks saada? Võib-olla näed hoopis, et veedad LIIGA palju aega töölaua taga ning et sa oma lapsi põhimõtteliselt ei näegi enne, kui on aeg neid tuttu panna? Pere ja sõprade jaoks võetud aeg on su eesmärkide saavutamiseks sama vajalik, kui töö jaoks määratud aeg.
6. Õpi ütlema “ei”
Üks kiiremaid mooduseid end üle koormata ja kaosesse viia on enda sidumine liiga paljude tegevuste ja inimestega. On tore olla teiste jaoks alati olemas ning võtta osa igast võimalikust “loodetavasti tulevikus kasu toovast” üritusest, kuid sul on vaid 24 tundi ööpäevas ja 7 päeva nädalas.”Ei” ütlemine on täiesti ok. Et oma eesmärke saavutada, tuleb sul oma elus jätta ruumi sellele, mis on su jaoks tõeliselt vajalik.
7. Vabane segajatest
Sinu aeg on väärtuslik ja kui sa soovid oma eesmärkideni jõuda, siis ei saa sa lasta tundidel raisku minna. Kui asjad tuleb ära teha, siis anna endast kõik selleks, et igasugused tööd segavad aspektid enda ümbert eemaldada.
Siin on mõned trikid:
- Jäta oma telefon teise ruumi või lülita teavitused välja, et sa oma telefoni põhjusetult ei kontrolliks. Sellised “väikesed” segajad on tegelikult suureks voolava töö takistajaks. Vaata, ehk on platvorm StayFocusd sulle abiks.
- Kasuta kõrvaklappe või kõrvatroppe, et väliseid vestlusi ja hääli summutada.
- Tee omale silt “Mitte segada”, et su pere või kaastöötajad teaksid, millal sul on vaja olla töövoolus ja end eemale hoiaksid.
8. Tee pause
Pauside tegemine teeb sind produktiivsemaks. Isegi siis, kui su tööülesannete hulk tundub lõputu, on su tulemused palju paremad, kui sa päeva jooksul regulaarselt tööst eemaldud ja pead puhkad. Vanasõna “hommik on õhtust targem” omab endas suurt tõde, meie keskendumisvõime, motiveeritus ja mõtteselgus on tunduvalt kõrgemad puhanud peaga. Teeme vähem vigu, ei kiirusta üleliia ja naudime protsessi.
Leidub erinevaid teooriaid selle kohta, kui tihti pause tuleks võtta. Näiteks soovitatakse 25 minutit tööd ja 5 minutit pausi. Kui see tundub liiga tihe, siis 45 minutit tööd ja 5-10 minutit pausi. Ma ise eelistan seda viimast, kuigi aega ei võta.
Pausi ajal lähen ja teen ma omale teed, võib-olla teen mõne vajaliku koduse ülesande ära – panen pesu pesema või kuivama. Igal juhul tegelen millegi täiesti muuga, mis mõtted tööasjadelt eemale juhib. Sel ajal tulevad aga tihtilugu parimad ideed – tööga seoses 🙂 Panen need ruttu kirja ja tegelen nendega siis, kui selleks õige aeg on.
9. Optimeeri oma töövoog
Üheks heaks meetodiks oma töövoo optimeerimiseks on Pareto printsiip. Seda reeglit tuntakse ka 80/20 reegli nime all, tähendusega, et igas situatsioonis tuleb umbes 80% tulemustest 20%-st tööst. Eesmärgiks on välja selgitada, kuidas sa kasutad neid kõige produktiivsemaid 20% oma tööst ning hakata samal moel rohkem tegevusi läbi viima.
Näiteks jälgi seda, millised tooted toovad sulle kõige rohkem kasumit? Kindlasti on siin taas 80/20 reegel kindlalt paigas. Leia need 20% toodetest ja keskendu just nende valiku laiendamisele ja parendamisele.
Millised on need 20% kliente, kellega su koostöö kõige paremini sujub ja kes sulle 80% sissetulekut toovad?
Millised on need sotsiaalmeedia kanalid, mis sulle 80% kasu toovad?
Vaata oma erinevate platvormide statistikad üle ja tee vastavad plaanid, näiteks Etsy poe statistika, Facebooki statistika, Google Analytics oma veebilehele ja nii edasi.
Õpi!
Samuti kutsun sind jätkuvalt üles õppima, õppima ja õppima. See on meie viimase aastakümne uus normaalsus ja ei kao enam kuskile. Vaata, millised platvormid pakuvad just sinu jaoks sobivaid teadmisi:
Parimad koolituste platvormid internetis.