Üks küsimus, mis on viimasel ajal tihti üles kerkinud ning millele selget vastust kuskil veebis ei leidunud, on Etsy poe käibe maksustamine – või tegelikkuses on selle teemaga seotud mitmeid küsimusi. Etsy poes tegutseb palju eraisikuid, kuid järjest enam OÜsid ja FIEsid on osa oma tegevuse Etsysse viinud.
Tekivad erinevad olukorrad – eraisiku müügi maksustamine, KM-kohuslasest OÜ Etsy käibe maksustamine, KM-mittekohuslasest OÜ või FIE Etsy käibe maksustamine….
Võtsin ühendust Maksuametiga ning uurisin erinevate stsenaariumite kohta täpsemalt järele.
Etsy poe käibe maksustamine – KKK
Kui sa soovid hakata tegelema ettevõtlusega, siis on kaks võimalust, kas asutad OÜ või registreerid ennast FIE-na.
Kuid kolmas võimalus on sulle, kes sa täiskoormusega Etsy poega seoses töötama ei soovi hakata, vaid vähesel määral ja rohkem hobikorras müüd: saad müüa ka eraisikuna.
Jah, maksud tuleb deklareerida, selleks on kaks võimalust:
a) Saad avada ettevõtluskonto. Ettevõtluskontol lähevad automaatselt maksud igast laekumisest maha ning sa ei pea rohkem maksude deklareerimise pärast muretsema. Hästi toimivat ettevõtluskontot pakub näiteks LHV Pank.
c) Teine võimalus on, et deklareerid Etsy poest saadud sissetuleku oma iga-aastases tulumaksudeklaratsioonis.
Kui kaup müüakse teise liikmesriigi mittekäibemaksukohustuslasele, siis käibemaksumääraks on 20% kuni teises liikmesriigis kehtiva kaugmüügi piirmäära ületamiseni. Teises liikmesriigis kaugmüügi piirmäära ületamisel tuleb Eesti maksukohustuslasel end seal registreerida maksukohustuslaseks ja hakata vastavasse liikmesriiki teostatavat kaugmüüki maksustama ja deklareerima seal.
Riigiti on piirmäärad erinevad, aga üldjuhul jäävad need vahemikku 35000-40000 eurot kalendriaasta kohta. Samas vabanetakse vastava kauba käibe maksustamisest ja deklareerimisest Eestis, kuna tegemist ei ole Eesti käibega ning välisriigis toimuvat kauba käivet Eestis ei deklareerita.
Tavaolukorras on tõenäosus, et Etsy poes tegutsedes müükide käibed riigiti selliseid summasid ületavad, seega tuleb arvestada tavapärase käibemaksumääraga 20%, mis tuleb maksta Eesti maksuametile.
Kui kaup müüakse teise liikmesriigi käibemaksukohustuslasele, siis maksustatakse see tavapäraselt nagu ühendusesisene käive (0%) tingimusel, et kauba ostjal on kehtiv käibemaksunumber ja kaup toimetatakse teise liikmesriiki.
Rohkem infot kaugmüügi maksustamise kohta
Käibemaksuseaduse § 2 lg 9 kohaselt on kaugmüük kauba toimetamine võõrandaja poolt teise liikmesriiki seal maksukohustuslasena või piiratud maksukohustuslasena registreerimata isikule.
Kui näiteks Eesti maksukohustuslane teostab kaugmüüki mitmesse liikmesriiki, siis tuleb pidada eraldi arvestust erinevates liikmesriikides teostatava kaugmüügi kohta ning jälgida vastavate liikmesriikide kaugmüügi piirmäärasid. Kui kaugmüüki teostaval maksukohustuslasel tekib registreerimiskohustus kaugmüügi piirmäära ületamisel ühes liikmesriigis ning ta hakkab vastavasse liikmesriiki teostatavat kaugmüüki seal maksustama, võib maksukohustuslane siiski jätkata Eesti siseriikliku käibena maksustamist nendes liikmesriikides teostatava kaugmüügi osas, kus piirmäär ei ole veel ületatud.
Kauba toimetamist teise liikmesriiki tuleb tõendada saatmisdokumentidega.
Kui kaup müüakse ühendusevälise riigi isikule (ettevõte või eraisik) koos kauba toimetamisega ühendusevälisesse riiki, siis on tegemist kauba ekspordiga. Kauba eksport maksustatakse 0% käibemaksumääraga.
Allikas: Eesti Maksuameti klienditugi.
Tähelepanu!
Ole aga tähelepanelik, sest et kaugmüügi maksustamise kord võib uuel aastal muutuda, kuna Rahandusministeeriumis on ettevalmistamisel vastavasisuline käibemaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu.